Pravila randonneurske voznje ..

Buduci da brevet nije takmicarski dogadjaj, nema ni klasicne klasifikacije ucesnika, tj. nema pobednika,
gubitnika, prvog, drugog, poslednjeg.
"Pobednik" je svako onaj ko zavrsi brevet u predvidjenom vremenu, a svakom ucesniku se na cilju pripisuje jedino ukupno vreme voznje. Ukoliko kroz cilj prolazi grupa ucesnika (peleton) svima se pripisuje isto vreme, te stoga ciljni sprint nema nikakvog uticaja na ukupno vreme, niti onaj ko prvi prodje kroz cilj dobija kakve nagrade, pohvale ili privilegije, obelezja ..
Svako javno rankiranje ucesnika po vremenu voznje, nije dozvoljeno.(uključujući i internet forume, društvene mreže, etc.)
Dakle pre svega zapamti da brevet nije trka ! Te klasicnoj takmicarskoj strategiji niti agresivnosti prema protivniku na brevetu apsolutno nema mesta, kao ni bilo kakvoj klasifikasiji osim po principu
"zavrsio/la je" i "nije zavrsio/la"
gubitnika, prvog, drugog, poslednjeg.
"Pobednik" je svako onaj ko zavrsi brevet u predvidjenom vremenu, a svakom ucesniku se na cilju pripisuje jedino ukupno vreme voznje. Ukoliko kroz cilj prolazi grupa ucesnika (peleton) svima se pripisuje isto vreme, te stoga ciljni sprint nema nikakvog uticaja na ukupno vreme, niti onaj ko prvi prodje kroz cilj dobija kakve nagrade, pohvale ili privilegije, obelezja ..
Svako javno rankiranje ucesnika po vremenu voznje, nije dozvoljeno.(uključujući i internet forume, društvene mreže, etc.)
Dakle pre svega zapamti da brevet nije trka ! Te klasicnoj takmicarskoj strategiji niti agresivnosti prema protivniku na brevetu apsolutno nema mesta, kao ni bilo kakvoj klasifikasiji osim po principu
"zavrsio/la je" i "nije zavrsio/la"
Pisana pravila ..

Breveti su otvoreni za svakog biciklistu amatera* koji je navrsio 18 godina zivota.
Za osobe mladje od 18 godina za ucestvovanje je potrebno pismeno odobrenje roditelja ili staratelja.
*- biciklista Amater - velikim slovom. Ukoliko želite na brevet doći sa mišljom i obaranju rekorda,
najkraćem vremenu, sa željom da stignete pre svih.. brevet NIJE mesto za vas.
Kupite si trkačku licencu pa se trkajte sa profesionalcima u kontrolisanim uslovima zatvorenog puta.
Brevet NIJE trka, a takodje NIJE ni takmicenje u "ko ima veći"
a svako ponasanje tog tipa je u suštoj suprotnosti sa duhom randoneringa, i NEĆE biti tolerisano.
Dozvoljena je upotreba svake vrste vozila pogonjenog ljudskom snagom, ukoliko se isto pogoni iskljucivo snagom vozaca.
Dakle specijalke, mtb, fixie, velosipedi, lezeci, tricikli, velomobili, tandemi, hand bike-ovi, svi su dobrodosli ![crkni UCI ;-) ]
naravno ako su u skladu za vazecim zakonskim propisima o bezbednosti saobracaja, i važećim državnim pravilnicima o tehničkim uslovima za vozila te vrste.
U toku voznje svaki biciklista je samostalni ucesnik u redovnom saobracaju, i mora u potpunosti postovati sve vazece saobracajne propise u interakciji sa drugim ucesnicima u saobracaju, a time i drugim ucesnicima breveta!!
Noćna voznja:
U toku noćne voznje, ili voznje u uslovima smanjene vidljivosti (kiša, sneg, magla) svaki biciklista mora voziti sa uključenim prednjim i zadnjim svetlom.
Svetla moraju biti čvrsto fiksirana za bicikl, i prisutna na biciklu u svakom trenutku, bilo da je dan ili noć !
"planiram da završim za dana" vas NE oslobađa pravila obaveznog i Adekvatnog osvetljenja, za sve vreme trajanja breveta moraju biti pričvršćena na biciklu.
Svetla moraju biti potpuno funkcionalna u svakom trenutku, a preporučuje se i posedovanje rezervnih svetala, kao i baterija, sijalica i sl. kako bi u svakom trenutku tokom breveta svetla bila potpuno funkcionalna, ukoliko ona primarna zakažu, ili im se isprazne baterije, etc.
Biciklista koji bude zatečen na trasi sa neispravnim/nedovoljnim osvetljenjem(nedovoljno - slabo sija, istrošene baterije, zaklonjeno odećom, prtljagom, etc.), ukoliko nema rezervu, ili ne otkloni nedostatak na licu mesta, neće mu biti dopušteno dalje kretanje u noćnim uslovima - vožnju može nastaviti tek kada svane, ili otkloni nedostatke.
Bar jedno zadnje svetlo mora biti stalno - ne-migajuće, kako ne biste iritirali kolege koji voze iza vas. Na osvetljenom putu preporučuje se migajući mod zbog veće uočljivosti, ali opet - imajte obzira ka kolegama iza vas.
Prednje svetlo može biti samo bele boje, a zadnje svetlo isključivo crvene boje. Svetla drugih boja nisu dozvoljena, ni kao glavna, ni kao dodatna/rezervna.
Bicklisti koji ne ispuni ove zahteve nece biti dozvoljeno da startuje.
Svetla moraju biti stalno uključena od sumraka do svitanja, prilikom vožnje kroz tunel, kao i u uslovima smanjene vidljivosti (kiša, magla, sneg)
Svaki biciklista, bilo da vozi u grupi ili solo, mora u potpunosti ispunjavati ove zahteve (svako mora koristiti sopstvena svetla)
Svi biciklisti u toku noćne vožnje i u uslovima smanjene vidljivosti moraju biti odeveni u reflektivni prsluk ili reflektivne kaiševe/pojaseve.
Ukoliko je telo bicikliste na biciklu zaklonjeno (ranac na leđima, ležeći bicikl, velomobil, etc.) mora on imati dodatni reflektujuci materijal jasno postavljen
sa prednje i zadnje strane bicikliste, a koji svojom površinom i reflektivnošću odgovara ekvivalentu efekta svetloodbojnog prsluka odnosno svetloodbojnih pojaseva.
Ako biciklista namerno prekrši neko od ovih pravila, ili više puta u toku jednog breveta bude zatečen u kršenju pravila(ne otkloni nedostatak i nastavi da vozi u nećnim uslovima bez propisane opreme i uređaja) - biće diskvalifikovan.
Prateća vozila, podrška na trasi:
Svaki biciklista mora da bude samostalan, i sam sebi dovoljan.
Voznja u zavetrini drugih vozila, pridrzavanje za ista, ili voznja sa pojedincem ili grupom biciklista koji nisu učesnici breveta - rezultiraće diskvalifikacijom.
Prateca vozila na trasi breveta, kao i bilo kakva druga pomoc na trasi od strane trecih lica , nisu dozvoljena.
(biciklista može slobodno posećivati i koristiti usluge objekata na trasi, znači prodavnica, ugostiteljskih objekata, servisa i svega onog što se i osim breveta inače na trasi nalazi, dakle ono što je svakom učesniku jednako dostupno)
Pomoć pratećeg vozila(npr. pomoc mehanicara, dodavanje hrane i pica,odece,opreme) je dozvoljena samo i isključivo pri kontrolnim tačkama.
Prateće vozilo mora biti unapred prijavljeno organizatoru kao takvo,
uz navođenje koje učesnike će podržavati na taj način, a prijavljano u skladu sa rokovima za prijavu učesnika.
Prateće vozilo ne sme se kretati istom trasom kojom i učesnici, i isplanirana ruta mora biti podneta pri prijavi pratećeg vozila,
u vidu GPS track-a ( .gpx fajl, gps track iscrtan u nekom web servisu za planiranje ruta koa što su RWGps, MapMyride.com i slični.)
Navedena ruta se mora poštovati, kao i nakon završetka breveta podneti snimljen .gpx trek kao dokaz kretanja pratećeg vozila predviđenom trasom, sa mogućnošću identifikacije vremena kada su zabeležene sve tačke treka.
Pri prijavi vozila treba takođe podneti fotografije istog, kao i navesti mark/tip, i broj registarske oznake vozila.
Svako kršenje ovih pravila rezultira diskvalifikacijom učesnika koji su primali pomoć pratećeg vozila, kao i svih učesnika koji su kao praćeni učesnici pri prijavi pratećeg vozila navedeni.
Ako je start grupni, buduci da svako moze da vozi svojim tempom, ucesnik takvu grupu moze da napusti bilo kog trenutka,
ukoliko drugacije od strane organizatora nije odredjeno (npr. u slucaju masovnog zajednickog starta sa ili bez pratnjom vozila policije, do izlaska iz mesta i "paradne voznje" kroz mesto i sl.)
Nijedan od ucesnika ne sme se smatrati „vodjom grupe”. Bilo kakvo ponasanje ili oznaka tog tipa nije dozvoljena.
Na startu svaki biciklista dobija brevet karton(kontrolnu knjižicu) kao i navigacioni list na kome je oznacena trasa i lokacije kontrolnih tacaka.
Svaki ucesnik je odgovoran za svoj brevet karton, i mora ge cuvati i postarati se da se isti pravilno overi na svakoj kontroli.
Učesnik u svakom trenutku vožnje mora karton imati kod sebe (nije dozvoljeno da jedan učesnik grupe nosi kartone svojih drugara iz grupe)
Biciklista mora uvek voziti samo naznacenom trasom. Ako se desi da skrene sa predvidjene trase (zaluta), mora se samostalno(bez pomoći vozila) vratiti na tacku gde je napustio trasu, i odatle nastaviti dalje predvidjenom trasom.
Nikakve zaobilaznice ili precice nisu dozvoljene, osim ukoliko nisu dozvoljene od strane organizatora (npr u slucaju iznenadnih radova na putu, zatvaranja dela puta i sl.)
Ucesnik mora stati na svakoj kontroli, i postarati se za overu kontrole, pdnosno da bi se u brevet karton lupio pecat i upisalo vreme prolaska.
Organizator moze pored redovnih naznacenih kontrola organizovati i nenajavljene (tajne) kontrole na bilo kojoj tacki trase.
Time se osigurava da se svi ucesnici pridrzavaju predvidjene trase, pogotovo na onim mestima gde je moguce put skratiti precicom.
Nedostatak overe tajne kontrole rezultira diskvalifikacijom.
Vozila i osoblje organizacije, mogu na trasi nadgledati poštovanje pravila vožnje.
Ukoliko se utvrdi da je bilo kršenja pravila, uslediće adekvatna mera sankcije, bez upozorenja.
Takodje su moguce i kontrolne tacke bez prisustva osoblja organizacije, na kojima se overa kartona dobija npr. od radnika prodavnice, benzinske pumpe,
ili se neki drugi način dokazuje da je ucesnik bio na kontrolnoj tački u odredjeno vreme (npr. fiskalni isecak za kupljenu cokoladicu, pice i sl.)
Ukoliko iz bilo kog razloga na kontrolnoj tački nije moguće kontrolu overiti na "redovan" način, učesnik mora na drugi način dokazati da je bio na tom mestu, i u predviđeno vreme (npr. fiskalnim isečkom iz obližnje prodavnice, potvrdom sa bankomata, fotografijom sa prepoznatljivim mestom i vremenom, etc.)
Izostanak pecata, upisanog vremena prispeca na kontrolu, ili gubitak brevet karte rezultuje diskvalifikacijom.
Svaki učesnik je odgovoran za svoju brevet kartu kao i njeno pupunjavanje na kontrolama, i mora se pobrinuti da ista bude ispravno ispunjena na kontrolnom mestu.
Vremenska ogranicenja:
Sveukupna vremenska ogranicenja variraju u zavisnosti od duzine breveta, i ona su (u satima i minutima)
13:30 za 200km
20:00 za 300km
27:00 za 400km
40:00 za 600km
75:00 za 1000km
90:00 za 1200km
Sat pocinje da odkucava na startnoj liniji, i zaustavlja se na ciljnoj. Dakle sat tece i kada stojite, rucate, ili dremate ;-)
Dodatno ucesnici moraju na svaku kontrolnu tacku stici izmedju vremena otvaranja i zatvaranja iste (vremena su odredjena pravilnikom o minimalnim i maksimalnim prosecnim brzinama za datu kilometrazu, npr. za brevete do 600km minimalna ukupna prosečna brzina iznosi 15kmh)
Vremena otvaranja/zatvaranja kontrola su uneta u brevet kartu za svaku kontrolu ponaosob, ujedno sa naznacenom lokacijom kontrole i tacnoj udaljenosti od starta.
Izmedju starta i cilja ucesnik na svaku kontrolu mora stici u vreme kada je ista otvorena, a ukoliko stigne posle vremena zatvaranja kontrole, ako je zakasnjenje nastalo usred nepredvidjenih okolnosti/vise sile (npr. pomoc drugim licima usled saobracajne nezgode, iznenadnog zatvaranja dela puta i sl.) organizator moze zanamariti zakasnjenje ucesnika i dozvoliti mu da nastavi dalje.
U tom slučaju, ako je kontrola bila sa ljudstvom, a istog posle zatvaranja vremena kontrole nije bilo, učesnik mora na drugi način dokazati da je bio na tom mestu i u koje vreme (npr. fiskalnim isečkom iz obližnje prodavnice, potvrdom sa bankomata, fotografijom sa prepoznatljivim mestom i vremenom)
Neispravnost bicikla, umor, nedostatak kondicije i slicno, nisu nepredvidjene okolnosti i ne mogu se smatrati opravdanjem za zakasnjenje.
Neispunjavanje ovih uslova, odnosno zakasnjenje na kontrolnu tacku, cak i ako se brevet zavrsi u okviru globalnog ogranicenja vremena, rezultuje diskvalifikacijom.
Svaka prevara, varanje, namerno krsenje pravila breveta, ili namerno kršenje saobracajnih propisa može rezultirati trajnim udaljavanjem ucesnika sa svih dogadjaja sankcionisanih od strane ACP-a
Svaku žalbu ili prigovor učesnika na tok breveta ili organizaciju breveta, učesnik treba u roku od 48 sati nakon završetka breveta u pismenoj formi dostaviti organizatoru. Organizator će zatim pregledati žalbu, i uz preporuku je proslediti lokalnom ACP predstavniku na konačnu odluku.
Prigovori na tu konačnu odluku mogu biti poslati bordu Audax Club Parisiene, posredstvom lokalnog ACP predstavnika, uz preporuku organizatora i lokalnog ACP predstavnika, a ACP će biti finalni arbitražni u slučaju konačne odluke ukoliko je prigovor podnet i utemeljen.
Za osobe mladje od 18 godina za ucestvovanje je potrebno pismeno odobrenje roditelja ili staratelja.
*- biciklista Amater - velikim slovom. Ukoliko želite na brevet doći sa mišljom i obaranju rekorda,
najkraćem vremenu, sa željom da stignete pre svih.. brevet NIJE mesto za vas.
Kupite si trkačku licencu pa se trkajte sa profesionalcima u kontrolisanim uslovima zatvorenog puta.
Brevet NIJE trka, a takodje NIJE ni takmicenje u "ko ima veći"
a svako ponasanje tog tipa je u suštoj suprotnosti sa duhom randoneringa, i NEĆE biti tolerisano.
Dozvoljena je upotreba svake vrste vozila pogonjenog ljudskom snagom, ukoliko se isto pogoni iskljucivo snagom vozaca.
Dakle specijalke, mtb, fixie, velosipedi, lezeci, tricikli, velomobili, tandemi, hand bike-ovi, svi su dobrodosli ![crkni UCI ;-) ]
naravno ako su u skladu za vazecim zakonskim propisima o bezbednosti saobracaja, i važećim državnim pravilnicima o tehničkim uslovima za vozila te vrste.
U toku voznje svaki biciklista je samostalni ucesnik u redovnom saobracaju, i mora u potpunosti postovati sve vazece saobracajne propise u interakciji sa drugim ucesnicima u saobracaju, a time i drugim ucesnicima breveta!!
Noćna voznja:
U toku noćne voznje, ili voznje u uslovima smanjene vidljivosti (kiša, sneg, magla) svaki biciklista mora voziti sa uključenim prednjim i zadnjim svetlom.
Svetla moraju biti čvrsto fiksirana za bicikl, i prisutna na biciklu u svakom trenutku, bilo da je dan ili noć !
"planiram da završim za dana" vas NE oslobađa pravila obaveznog i Adekvatnog osvetljenja, za sve vreme trajanja breveta moraju biti pričvršćena na biciklu.
Svetla moraju biti potpuno funkcionalna u svakom trenutku, a preporučuje se i posedovanje rezervnih svetala, kao i baterija, sijalica i sl. kako bi u svakom trenutku tokom breveta svetla bila potpuno funkcionalna, ukoliko ona primarna zakažu, ili im se isprazne baterije, etc.
Biciklista koji bude zatečen na trasi sa neispravnim/nedovoljnim osvetljenjem(nedovoljno - slabo sija, istrošene baterije, zaklonjeno odećom, prtljagom, etc.), ukoliko nema rezervu, ili ne otkloni nedostatak na licu mesta, neće mu biti dopušteno dalje kretanje u noćnim uslovima - vožnju može nastaviti tek kada svane, ili otkloni nedostatke.
Bar jedno zadnje svetlo mora biti stalno - ne-migajuće, kako ne biste iritirali kolege koji voze iza vas. Na osvetljenom putu preporučuje se migajući mod zbog veće uočljivosti, ali opet - imajte obzira ka kolegama iza vas.
Prednje svetlo može biti samo bele boje, a zadnje svetlo isključivo crvene boje. Svetla drugih boja nisu dozvoljena, ni kao glavna, ni kao dodatna/rezervna.
Bicklisti koji ne ispuni ove zahteve nece biti dozvoljeno da startuje.
Svetla moraju biti stalno uključena od sumraka do svitanja, prilikom vožnje kroz tunel, kao i u uslovima smanjene vidljivosti (kiša, magla, sneg)
Svaki biciklista, bilo da vozi u grupi ili solo, mora u potpunosti ispunjavati ove zahteve (svako mora koristiti sopstvena svetla)
Svi biciklisti u toku noćne vožnje i u uslovima smanjene vidljivosti moraju biti odeveni u reflektivni prsluk ili reflektivne kaiševe/pojaseve.
Ukoliko je telo bicikliste na biciklu zaklonjeno (ranac na leđima, ležeći bicikl, velomobil, etc.) mora on imati dodatni reflektujuci materijal jasno postavljen
sa prednje i zadnje strane bicikliste, a koji svojom površinom i reflektivnošću odgovara ekvivalentu efekta svetloodbojnog prsluka odnosno svetloodbojnih pojaseva.
Ako biciklista namerno prekrši neko od ovih pravila, ili više puta u toku jednog breveta bude zatečen u kršenju pravila(ne otkloni nedostatak i nastavi da vozi u nećnim uslovima bez propisane opreme i uređaja) - biće diskvalifikovan.
Prateća vozila, podrška na trasi:
Svaki biciklista mora da bude samostalan, i sam sebi dovoljan.
Voznja u zavetrini drugih vozila, pridrzavanje za ista, ili voznja sa pojedincem ili grupom biciklista koji nisu učesnici breveta - rezultiraće diskvalifikacijom.
Prateca vozila na trasi breveta, kao i bilo kakva druga pomoc na trasi od strane trecih lica , nisu dozvoljena.
(biciklista može slobodno posećivati i koristiti usluge objekata na trasi, znači prodavnica, ugostiteljskih objekata, servisa i svega onog što se i osim breveta inače na trasi nalazi, dakle ono što je svakom učesniku jednako dostupno)
Pomoć pratećeg vozila(npr. pomoc mehanicara, dodavanje hrane i pica,odece,opreme) je dozvoljena samo i isključivo pri kontrolnim tačkama.
Prateće vozilo mora biti unapred prijavljeno organizatoru kao takvo,
uz navođenje koje učesnike će podržavati na taj način, a prijavljano u skladu sa rokovima za prijavu učesnika.
Prateće vozilo ne sme se kretati istom trasom kojom i učesnici, i isplanirana ruta mora biti podneta pri prijavi pratećeg vozila,
u vidu GPS track-a ( .gpx fajl, gps track iscrtan u nekom web servisu za planiranje ruta koa što su RWGps, MapMyride.com i slični.)
Navedena ruta se mora poštovati, kao i nakon završetka breveta podneti snimljen .gpx trek kao dokaz kretanja pratećeg vozila predviđenom trasom, sa mogućnošću identifikacije vremena kada su zabeležene sve tačke treka.
Pri prijavi vozila treba takođe podneti fotografije istog, kao i navesti mark/tip, i broj registarske oznake vozila.
Svako kršenje ovih pravila rezultira diskvalifikacijom učesnika koji su primali pomoć pratećeg vozila, kao i svih učesnika koji su kao praćeni učesnici pri prijavi pratećeg vozila navedeni.
Ako je start grupni, buduci da svako moze da vozi svojim tempom, ucesnik takvu grupu moze da napusti bilo kog trenutka,
ukoliko drugacije od strane organizatora nije odredjeno (npr. u slucaju masovnog zajednickog starta sa ili bez pratnjom vozila policije, do izlaska iz mesta i "paradne voznje" kroz mesto i sl.)
Nijedan od ucesnika ne sme se smatrati „vodjom grupe”. Bilo kakvo ponasanje ili oznaka tog tipa nije dozvoljena.
Na startu svaki biciklista dobija brevet karton(kontrolnu knjižicu) kao i navigacioni list na kome je oznacena trasa i lokacije kontrolnih tacaka.
Svaki ucesnik je odgovoran za svoj brevet karton, i mora ge cuvati i postarati se da se isti pravilno overi na svakoj kontroli.
Učesnik u svakom trenutku vožnje mora karton imati kod sebe (nije dozvoljeno da jedan učesnik grupe nosi kartone svojih drugara iz grupe)
Biciklista mora uvek voziti samo naznacenom trasom. Ako se desi da skrene sa predvidjene trase (zaluta), mora se samostalno(bez pomoći vozila) vratiti na tacku gde je napustio trasu, i odatle nastaviti dalje predvidjenom trasom.
Nikakve zaobilaznice ili precice nisu dozvoljene, osim ukoliko nisu dozvoljene od strane organizatora (npr u slucaju iznenadnih radova na putu, zatvaranja dela puta i sl.)
Ucesnik mora stati na svakoj kontroli, i postarati se za overu kontrole, pdnosno da bi se u brevet karton lupio pecat i upisalo vreme prolaska.
Organizator moze pored redovnih naznacenih kontrola organizovati i nenajavljene (tajne) kontrole na bilo kojoj tacki trase.
Time se osigurava da se svi ucesnici pridrzavaju predvidjene trase, pogotovo na onim mestima gde je moguce put skratiti precicom.
Nedostatak overe tajne kontrole rezultira diskvalifikacijom.
Vozila i osoblje organizacije, mogu na trasi nadgledati poštovanje pravila vožnje.
Ukoliko se utvrdi da je bilo kršenja pravila, uslediće adekvatna mera sankcije, bez upozorenja.
Takodje su moguce i kontrolne tacke bez prisustva osoblja organizacije, na kojima se overa kartona dobija npr. od radnika prodavnice, benzinske pumpe,
ili se neki drugi način dokazuje da je ucesnik bio na kontrolnoj tački u odredjeno vreme (npr. fiskalni isecak za kupljenu cokoladicu, pice i sl.)
Ukoliko iz bilo kog razloga na kontrolnoj tački nije moguće kontrolu overiti na "redovan" način, učesnik mora na drugi način dokazati da je bio na tom mestu, i u predviđeno vreme (npr. fiskalnim isečkom iz obližnje prodavnice, potvrdom sa bankomata, fotografijom sa prepoznatljivim mestom i vremenom, etc.)
Izostanak pecata, upisanog vremena prispeca na kontrolu, ili gubitak brevet karte rezultuje diskvalifikacijom.
Svaki učesnik je odgovoran za svoju brevet kartu kao i njeno pupunjavanje na kontrolama, i mora se pobrinuti da ista bude ispravno ispunjena na kontrolnom mestu.
Vremenska ogranicenja:
Sveukupna vremenska ogranicenja variraju u zavisnosti od duzine breveta, i ona su (u satima i minutima)
13:30 za 200km
20:00 za 300km
27:00 za 400km
40:00 za 600km
75:00 za 1000km
90:00 za 1200km
Sat pocinje da odkucava na startnoj liniji, i zaustavlja se na ciljnoj. Dakle sat tece i kada stojite, rucate, ili dremate ;-)
Dodatno ucesnici moraju na svaku kontrolnu tacku stici izmedju vremena otvaranja i zatvaranja iste (vremena su odredjena pravilnikom o minimalnim i maksimalnim prosecnim brzinama za datu kilometrazu, npr. za brevete do 600km minimalna ukupna prosečna brzina iznosi 15kmh)
Vremena otvaranja/zatvaranja kontrola su uneta u brevet kartu za svaku kontrolu ponaosob, ujedno sa naznacenom lokacijom kontrole i tacnoj udaljenosti od starta.
Izmedju starta i cilja ucesnik na svaku kontrolu mora stici u vreme kada je ista otvorena, a ukoliko stigne posle vremena zatvaranja kontrole, ako je zakasnjenje nastalo usred nepredvidjenih okolnosti/vise sile (npr. pomoc drugim licima usled saobracajne nezgode, iznenadnog zatvaranja dela puta i sl.) organizator moze zanamariti zakasnjenje ucesnika i dozvoliti mu da nastavi dalje.
U tom slučaju, ako je kontrola bila sa ljudstvom, a istog posle zatvaranja vremena kontrole nije bilo, učesnik mora na drugi način dokazati da je bio na tom mestu i u koje vreme (npr. fiskalnim isečkom iz obližnje prodavnice, potvrdom sa bankomata, fotografijom sa prepoznatljivim mestom i vremenom)
Neispravnost bicikla, umor, nedostatak kondicije i slicno, nisu nepredvidjene okolnosti i ne mogu se smatrati opravdanjem za zakasnjenje.
Neispunjavanje ovih uslova, odnosno zakasnjenje na kontrolnu tacku, cak i ako se brevet zavrsi u okviru globalnog ogranicenja vremena, rezultuje diskvalifikacijom.
Svaka prevara, varanje, namerno krsenje pravila breveta, ili namerno kršenje saobracajnih propisa može rezultirati trajnim udaljavanjem ucesnika sa svih dogadjaja sankcionisanih od strane ACP-a
Svaku žalbu ili prigovor učesnika na tok breveta ili organizaciju breveta, učesnik treba u roku od 48 sati nakon završetka breveta u pismenoj formi dostaviti organizatoru. Organizator će zatim pregledati žalbu, i uz preporuku je proslediti lokalnom ACP predstavniku na konačnu odluku.
Prigovori na tu konačnu odluku mogu biti poslati bordu Audax Club Parisiene, posredstvom lokalnog ACP predstavnika, uz preporuku organizatora i lokalnog ACP predstavnika, a ACP će biti finalni arbitražni u slučaju konačne odluke ukoliko je prigovor podnet i utemeljen.
nepisana pravila ..

,Pored ovih pisanih pravila, postoje i neka nepisana pravila randoneering voznje,
jedan ustaljeni kodeks kojeg svaki dugoprugas treba da uvazava i postuje:
Pre svega budite kulturni i uljudno se ponasajte. Dok sirova agresija i napadi itekako imaju svoje mesto u takmicarskom biciklizmu, u randonneuring-u za tako nesto apsolutno nema mesta. Pokusajte da budete ambasador biciklista, svog kluba, svoje zemlje.Nemojte bacati odpatke uz put, brinite o cistoci mesta kroz koja prolazite. Budite kulturni u kontaktu sa loklacima, osobljem usputnih podavnica, kafana.. jer docice i posle vas neki biciklista, ili bas vi na sledecem brevetu, a pozitivan utisak koji ostavite ce svakako pomoci sledeci put.
Ako vozite u manjoj grupi jedno vreme, i svi u grupi podjednako vredno „rade” (smenjuju se na celu) pokusajte da zajedno sa tom grupom i zavrsite.
To moze da podrazumeva i cekanje na nakog ko ima busnu gumu, ili ima kakav drugi poblem koji ce se brzo resiti. Ako ste svi vec toliko ulozili truda i znoja
red je da jedni na druge pricekate par minuta, kako bi zajedno nastavili dalje. Ako pak pojedinac u grupi ima problema, i usporava grupu zato sto je nepripremljen bilo tehnicki bilo fizicki, treba se uljudno sporazumeti i nastaviti dalje svako svojim tempom i mogucnostima.
Napadi nisu deo ovog nacina voznje! Ovo nije trka! Ako neko odpadne od grupe jer ne może da izdrzi tempo grupe – neka tako bude. Ali iznenadna ubrzanja kako bi se grupa ili pojedinac „otresli” nekog bicikliste nikako nije uljudno. Upravo zato nema zavrsnog sprinta, jer se biciklistima iste grupe pise isto ciljno vreme, i pojedinac koji prvi predje ciljnu liniju nista time ne dobija.
Izbegavajte „neregularne situacije”. Postujte pravila breveta, kao i sva saobracajna pravila. Ne prolazite kroz crvena svetla i stop znake bez zaustavljanja. Vozite samo sa biciklistima koji su deo breveta. Ako u toku noci primetite vozilo kako prati grupu sumljivo blizu i duze vreme– tu nesto nije u redu (vozilo im osvetljava put) – napustite grupu koja krsi pravila (u ovom slucaju pomoc treceg lica i vozila)
Napustiti grupu nije tako lako, pogotovo ako ste do tada vredno radili na povecanju prosecne brzine, ali ako grupa krsi pravila, kazne vas na kraju mogu kostati mnogo vise nego prednost koju ce te mozda ostvariti krsenjem pravila.
Budite ljubazni prema organizatorima i osoblju kontrolne tacke (obicno su isti dobrovoljci i prisutni iz ciste ljubavi prema biciklizmu)
Sledite njihova uputstva i zahvalite im se za vreme koje su odvojili za vas. To iziskuje samo par sekundi i nekoliko reci. Bez njih mozda ne biste uzivali u tom divnom dogadjaju koji su za vas organizovali.
Zavrsite brevet! Cilj je uspesno izvesti voznju u danim okolnostima. Voziti prejakim tempom i onda odustati zbog premora, ili zato sto niste uspeli da ostvarite svoje planirano vreme ili prosecnu brzinu, je ultimativni poraz.
Vozi brzo, istestiraj svoje limite i sposobnosti, ali zapamti – TO NIJE TRKA !
jedan ustaljeni kodeks kojeg svaki dugoprugas treba da uvazava i postuje:
Pre svega budite kulturni i uljudno se ponasajte. Dok sirova agresija i napadi itekako imaju svoje mesto u takmicarskom biciklizmu, u randonneuring-u za tako nesto apsolutno nema mesta. Pokusajte da budete ambasador biciklista, svog kluba, svoje zemlje.Nemojte bacati odpatke uz put, brinite o cistoci mesta kroz koja prolazite. Budite kulturni u kontaktu sa loklacima, osobljem usputnih podavnica, kafana.. jer docice i posle vas neki biciklista, ili bas vi na sledecem brevetu, a pozitivan utisak koji ostavite ce svakako pomoci sledeci put.
Ako vozite u manjoj grupi jedno vreme, i svi u grupi podjednako vredno „rade” (smenjuju se na celu) pokusajte da zajedno sa tom grupom i zavrsite.
To moze da podrazumeva i cekanje na nakog ko ima busnu gumu, ili ima kakav drugi poblem koji ce se brzo resiti. Ako ste svi vec toliko ulozili truda i znoja
red je da jedni na druge pricekate par minuta, kako bi zajedno nastavili dalje. Ako pak pojedinac u grupi ima problema, i usporava grupu zato sto je nepripremljen bilo tehnicki bilo fizicki, treba se uljudno sporazumeti i nastaviti dalje svako svojim tempom i mogucnostima.
Napadi nisu deo ovog nacina voznje! Ovo nije trka! Ako neko odpadne od grupe jer ne może da izdrzi tempo grupe – neka tako bude. Ali iznenadna ubrzanja kako bi se grupa ili pojedinac „otresli” nekog bicikliste nikako nije uljudno. Upravo zato nema zavrsnog sprinta, jer se biciklistima iste grupe pise isto ciljno vreme, i pojedinac koji prvi predje ciljnu liniju nista time ne dobija.
Izbegavajte „neregularne situacije”. Postujte pravila breveta, kao i sva saobracajna pravila. Ne prolazite kroz crvena svetla i stop znake bez zaustavljanja. Vozite samo sa biciklistima koji su deo breveta. Ako u toku noci primetite vozilo kako prati grupu sumljivo blizu i duze vreme– tu nesto nije u redu (vozilo im osvetljava put) – napustite grupu koja krsi pravila (u ovom slucaju pomoc treceg lica i vozila)
Napustiti grupu nije tako lako, pogotovo ako ste do tada vredno radili na povecanju prosecne brzine, ali ako grupa krsi pravila, kazne vas na kraju mogu kostati mnogo vise nego prednost koju ce te mozda ostvariti krsenjem pravila.
Budite ljubazni prema organizatorima i osoblju kontrolne tacke (obicno su isti dobrovoljci i prisutni iz ciste ljubavi prema biciklizmu)
Sledite njihova uputstva i zahvalite im se za vreme koje su odvojili za vas. To iziskuje samo par sekundi i nekoliko reci. Bez njih mozda ne biste uzivali u tom divnom dogadjaju koji su za vas organizovali.
Zavrsite brevet! Cilj je uspesno izvesti voznju u danim okolnostima. Voziti prejakim tempom i onda odustati zbog premora, ili zato sto niste uspeli da ostvarite svoje planirano vreme ili prosecnu brzinu, je ultimativni poraz.
Vozi brzo, istestiraj svoje limite i sposobnosti, ali zapamti – TO NIJE TRKA !
vodic za pocetnike

Mogu li ja uspešno izvesti brevet?
Odgovor na ovo pitanje svakako ne može biti univerzalan. U svakom slučaju morate imati određenu kondicionu osnovu,
da bi ste fizički mogli izdržati takav napor. U principu, ukoliko ste u stanju prevesti 100km i da sutradan ne "umirete", 200km ćete bez većih problema izvesti, a posle će vas boleti manje, ili više. U zavistnosti od kondicije, udobnosti bicikla, i sl.
Bitne stvari su, kao uopšte pri bilo kojoj značajnoj fizičkoj aktivnosti - da imate adekvatnu odeću koja vam pruža komfor i zaštitu u danim usovima.
Isto se odnosi i na sam bicikl, a o tome ništo niže u tekstu.
Sledeća bitna stvar je pravilna ishrana i hidracija. Jedite pre nego što osetite glad, pijte pre nego osetite žeđ. Imajte u vidu da na nekim delovima trase može biti oskudno do nikakako sa objektima ili mestima na kojima se možete snabdeti hranom i pićem, zato planirajte unapred, i uvek imajte sa sobom određenu rezervu.
Npr: imate dva bidona, i jedan ste upravo ispraznili. Pred vama 50km trase na kojoj najverovatnije nema mesta na kojima se možete snabdeti,
a u tom trenutku prolazite pored česme ili prodavnice. Mislite u sebi, pa dosta mi je taj jedan za 50km a posle stižem u XY mesto u kome je izobilje svega, i ne svratite na česmu odnosno u prodavnicu i ne napunite taj drugi bidon. A onda se desi nesto što niste planirali: uspon duži i vreliji nego što sre očekivali, usput ima jedna pumpa gde ste mogli natočiti, ali ispostavlja se da je upravo zatvorila pre 15 minuta a planirali ste tamo biti dosta ranije, ali težak uspon, pukla vam guma, etc etc.
Onda ćete par desetina km voziti žedni, i to će vam napraviti problem, koji može da preraste u ozbiljan, ili u naj naivnijem slučaju kasnije ćete zbog toga biti dosta sporiji i nećete stići u planiranom vremenu tamo gde ste namerili.
Dakle - napuni taj bidon, kupi tu čokoladicu ili bananu, može da te spasi ako nešto krene ne po planu.
Ne forsirajte se. Super grupa kolega, ali su ipak malčice brži od vas ? Dešava se. A onda poželite da vozite s njima i forsirate kako bi ste ostali u grupi. A onda "puknete", i u najboljem slučaju posle par sati, nakon jela i odmora obnovićete zalihe glikogena u mišićima, i nekako uspeti da završite brevet.
Problem ? Pa problem je tu da se reši, zato dobro razmislite vredi li odustati ili ne :) Čak i ako ste u krizi, umorni, duva vam vetar u lice... ponekad čovek nađe, ili dobije, neku skrivenu snagu koji nije znao da ima, i nastavi dalje, i završi to što je započeo.
Prošle godine kolega na rupu, u mraku, u nedođiji, iseče obe unutrašnje gume, a rezerva samo jedna, isečeno ne može da zakrpi.
Ali seti se da nije poslednji, i da iza njega ima još jedan učesnik. Okrene telefonom (ili jednostavno sačeka da naiđe) i kolega posle sat-dva nailazi, pozajmljuje unutrašnju gumu i obojica nastavljaju dalje i završavaju brevet od 600km :) Never give up! I pomozite kolegi.
Kada kolega stoji pored puta, uvek pitajte da li mu treba pomoć. Ali ne onako reda radi, u prolazu, nego usporite, zastanite, uverite se.
Pa čak iako možda problem može rešiti i sam, u društvu je lakše, veselije, pa zastanite, i pravite društvo nekome ko menja gumu :)
A može da se ispostavi i da mu je ipak potrebna vaša pomoć, jer recimo problem se pokaže veći nego što je kolega mislio da jeste,
kada vam je rekao da je sve u redu ? Možda vas to košta malo vremena, ali ne zaboravimo - nismo na trci, nego na opuštenoj vožnji-uživanciji, nezaboravnom druženju....
Odgovor na ovo pitanje svakako ne može biti univerzalan. U svakom slučaju morate imati određenu kondicionu osnovu,
da bi ste fizički mogli izdržati takav napor. U principu, ukoliko ste u stanju prevesti 100km i da sutradan ne "umirete", 200km ćete bez većih problema izvesti, a posle će vas boleti manje, ili više. U zavistnosti od kondicije, udobnosti bicikla, i sl.
Bitne stvari su, kao uopšte pri bilo kojoj značajnoj fizičkoj aktivnosti - da imate adekvatnu odeću koja vam pruža komfor i zaštitu u danim usovima.
Isto se odnosi i na sam bicikl, a o tome ništo niže u tekstu.
Sledeća bitna stvar je pravilna ishrana i hidracija. Jedite pre nego što osetite glad, pijte pre nego osetite žeđ. Imajte u vidu da na nekim delovima trase može biti oskudno do nikakako sa objektima ili mestima na kojima se možete snabdeti hranom i pićem, zato planirajte unapred, i uvek imajte sa sobom određenu rezervu.
Npr: imate dva bidona, i jedan ste upravo ispraznili. Pred vama 50km trase na kojoj najverovatnije nema mesta na kojima se možete snabdeti,
a u tom trenutku prolazite pored česme ili prodavnice. Mislite u sebi, pa dosta mi je taj jedan za 50km a posle stižem u XY mesto u kome je izobilje svega, i ne svratite na česmu odnosno u prodavnicu i ne napunite taj drugi bidon. A onda se desi nesto što niste planirali: uspon duži i vreliji nego što sre očekivali, usput ima jedna pumpa gde ste mogli natočiti, ali ispostavlja se da je upravo zatvorila pre 15 minuta a planirali ste tamo biti dosta ranije, ali težak uspon, pukla vam guma, etc etc.
Onda ćete par desetina km voziti žedni, i to će vam napraviti problem, koji može da preraste u ozbiljan, ili u naj naivnijem slučaju kasnije ćete zbog toga biti dosta sporiji i nećete stići u planiranom vremenu tamo gde ste namerili.
Dakle - napuni taj bidon, kupi tu čokoladicu ili bananu, može da te spasi ako nešto krene ne po planu.
Ne forsirajte se. Super grupa kolega, ali su ipak malčice brži od vas ? Dešava se. A onda poželite da vozite s njima i forsirate kako bi ste ostali u grupi. A onda "puknete", i u najboljem slučaju posle par sati, nakon jela i odmora obnovićete zalihe glikogena u mišićima, i nekako uspeti da završite brevet.
Problem ? Pa problem je tu da se reši, zato dobro razmislite vredi li odustati ili ne :) Čak i ako ste u krizi, umorni, duva vam vetar u lice... ponekad čovek nađe, ili dobije, neku skrivenu snagu koji nije znao da ima, i nastavi dalje, i završi to što je započeo.
Prošle godine kolega na rupu, u mraku, u nedođiji, iseče obe unutrašnje gume, a rezerva samo jedna, isečeno ne može da zakrpi.
Ali seti se da nije poslednji, i da iza njega ima još jedan učesnik. Okrene telefonom (ili jednostavno sačeka da naiđe) i kolega posle sat-dva nailazi, pozajmljuje unutrašnju gumu i obojica nastavljaju dalje i završavaju brevet od 600km :) Never give up! I pomozite kolegi.
Kada kolega stoji pored puta, uvek pitajte da li mu treba pomoć. Ali ne onako reda radi, u prolazu, nego usporite, zastanite, uverite se.
Pa čak iako možda problem može rešiti i sam, u društvu je lakše, veselije, pa zastanite, i pravite društvo nekome ko menja gumu :)
A može da se ispostavi i da mu je ipak potrebna vaša pomoć, jer recimo problem se pokaže veći nego što je kolega mislio da jeste,
kada vam je rekao da je sve u redu ? Možda vas to košta malo vremena, ali ne zaboravimo - nismo na trci, nego na opuštenoj vožnji-uživanciji, nezaboravnom druženju....

Kakav bicikl za randonersku vožnju ?
Kao da na ovaj citat poznate manufakture bicikala nemam šta više dodati.
Randoneri voze stvasta. Na Paris-Brest-Paris randoneu videćete sve, od retro-direct bicikla sa početka prošlog veka, preko gradskog bicikla, fiksija, drumskih trkača, ležećih, do vrhunski tehnološki razvijenih velomobila po poslednjoj space-shuttle tehnologiji.
Ali jedan je zajedniči imenitelj, sa manje ili više kompromisa koji je vlasnik bicikla napravio - udobnost.
Boj ne bije sviejtlo oružje, već boj bije srce u junaka. Kako je to rekao Njegoš.
Udobnost. Pouzdanost. Sposobnost nošenja manjeg prtljaga. Udobna i suva vožnja u svim vremenskim uslovima. Pouzdana svetla.
To je sve ono što dobar randonerski bicikl treba da poseduje.
Boj ne bije sviejtlo oružje, već boj bije poudzana i uporna mazga ;)
Udobnost
Da bi ste vozili duge pruge, bicikl pre svega mora biti udoban. A konkretno - vožnja treba što manje da vas zamara.
U tom smislu pozicija na biciklu treba da vam je udobna, da vas nakon više sati (ili dana!) vožnje što manje boli.
Ukoliko je taj uslov ispunjen, ne samo da ćete na kraju biti brži, nego ćete usput još nešto i videti, uživati u putu i vožnji.
Klasičan izbor randonera je upravo kao ovaj sa gornje fotografije: udoban čelični ram, široke gume, udobna ne-agresivna pozicija vozača sa kormanom u ravni, ili tek nešto niže od visine sedišta.
Široke gume ? Da. 28mm. Još bolje 32mm! Dovoljno široko da je volumen gume znatno veći, a opet ne previše široko da bi gume bile preteške,
da ne bi stvarale preveliki otpor vazduha. etc.
Gume te kategorije obično nisu od onih trkačkih, ranjivih, tankih i jadnih. To kao prvo znači da će znatno duže trajati i biti pouzdane, teže će se bušiti, a pri svemu tome biće vam još deset puta udobnije.
Na savršeno glatkom asfaltu to možda nećete primetiti, ali kako trase breveta obično vode manje prometnim putevima, na njima obično i kvalitet površine opada, pa je imperativ da i na nešto lošijem putu vozite podjednako brzo i udobno kao i na onom savršeno glatkom,
a ne samo brzo, nego i pouzdano, jer na primer teško da ćete sa takvom gumom iseći unutrašnju na neku oštru ivicu rupe i tome slično.
Taj detalj naročito dobija na važnosti kada vozimo noću, a pri tome smo još i umorni i smanjene koncentracije, jer iza sebe tog dana možda imamo više od 400km.
Pouzdanost
Jednostavno u toj meri da ne može lako da se pokvari. Ukoliko se pokvari, da se može lako opraviti. Ili da možemo voziti dalje i ukoliko nešto na biciklu ipak zakaže.
Zato na primer na gore prikazanom biciklu vidimo jednostavne down tube ručice menjača, koje se po potrebi sigurno mogu prebaciti i na ne-indeksovani mod ukoliko se "brzine rašteluju" u toku vožnje,usled pada,etc. Zato takav pouzdan sistem, a ne najnovije Di2 električne menjače i šamaraljke.
Da ponovimo: boj bije... nismo na trci, i jedna milisekunda manje izmedju promena stepena prenosa nam apsolutno ništa ne znači.
Zato na tom biciklu nemamo ultramoderni točak sa karbonskom felnom i 16 žbica, nego standardni punožični točak na aluminijumskoj felni.
Jači je, pouzdaniji, dobro koči u svim vremenskim uslovima.
A za slučaj da ipak dodje do kakve havarije, takav uobičajen tip točka ćete svugde (ili sami na drumu) lako popraviti, promeniti žbicu,
pa čak i kupiti novu felnu recimo !
Prtljag
Za svaki, pa i najkraći brevet, trebate sa sobom štagod poneti. Dodatnu rezervnu gumu. Pun komplet za krpljenje. Alat.
Zamensku odeću, ili dodatnu za slučaj da bi bila potrebna. Komplet kišne odeće u slučaju očekivanih padavina. Rezervna svetla, baterije.
Energetske napitke, hranu, piće, čokoladicu lili dve, kilogram banana. I da, ne zaboravite slajseve slanine! (kolega i legenda Spasoje Spasojevi, PBP veteran, zna zašto! :) )
Ako udari kiša, i partljag vam se skvasi, onda ste ga džabe nosili.
Ako vam negde usput odpadne a da ni ne primetite, opet ste ga džabe nosili.
Naravno, nećemo nositi ni sudoperu, ni šerpe i šporetić na plin ;) Dakle razumno. Ono neophodno poneti, nepotrebno ostaviti.
Vremenom ćete i sami videti šta vam je manjak, a šta višak.
Vožnja po kiši
Sunce ne sija uvek. A brevet se vozi tad kad je zakazan, pa makar sekire padale ;)
Dakle ukoliko se najavljuje kiša, ili na drugi način mokar kolovoz - bez blatobrana ne dolazite na start!
I to ne nekih "ass saver" koji ce vam štiti samo zadnjicu, ili samo sprečavati da blato leti direktno na vaše lice,
nego pune dužine blatobrani koji celog biciklistu štite od vode koju točkovi podižu sa puta.
Doduše, bolje išta nego ništa, što se kaže. Ali puna zaštita je od neizmerne vrednosti, a kako poboljšava sam komfor vožnje,
tako i štiti vaše zdravlje, jer jedno je voziti mokre zadnjice kad ste bukvalno iza ćoška i kući vaš čeka topli tuš i suva odeća,
a drugo je kada do kuće i bilo čega suvog imate stotine kilometara. Mokra odeća ne samo da vas hladi, nego i vrlo brzo postaje abrazivna,
te vozeći sa mokrom zadnjicom i butinama veoma brzo može nastati veoma neprijatna iritacija kože (ojed)
Takodje i vaš prtljag treba ostati potpuno suv, da bi ste se mogli presvući u šta suvo kada kiša prestane, da vam se hrana ne bi namočila,
da bi novac i dokumenti, a još i najvašnije - cue sheet! mora ostati suv kako bi ste znali kuda treba voziti, a sa raspadnutim od vode(ili znoja!) brevet kartonom, razmazanim overama kontorle, zaradićete DSQ.
Dakle kakav bicikl ?
Može to biti nešto nalik tom idealu oslikanom na gornjoj fotografiji. Može to biti i MTB sa tankim i glatkim gumama.
Moće biti hibrid, treking, savremena drumska trkalica,ciklocross bicikl...može biti i superudobni ležeći bicikl, može biti čak i velomobil (pitajte učesnike ultra kišnog i hladnog PBP-a 2007. zašto ;) )
Šta god vama ispunjava gore navedene uslove, to će vam biti ok.
Bilo kako bilo, zapamtite da brevet nije trka, i na brevetu nije bitno da dobijete titulu KOM na Stravi, nego vam je bitno da završite u predviđenom vremenu, kao i da pri tome UŽIVATE.
Ako ne uživate, džaba ste vozli.
Razumem da postoje mazohisti, ali zaista, mislim da je i sama distanca koju ćete izvesti na brevetu sama po sebi dovoljna što se mazohizma tiče,
te nemojte sebi otežavati život više od toga :)
Osvetljenje
Najbitnija oprema. Ne samo da ćete biti diskvalifikovani ukoliko budete uhvaćeni na trasi bez adakvatnog osvetljenja, nego trebate misliti na vašu bezbednost, i bezbednost drugih. Na drumu nismo sami. A ne treba samo biti viđen, nego je kritično i videti gde se i po čemu vozi!
Do sada je bilo više slučajeva da su randoneri u toku noći na nekom ne-tako-savršenom putu od sve širine puta baš direktno uleteli u neku malu,
al dovoljno duboku rupu, i na njenim ivicama isekli obe unutrašnje gume. A kod drumskih bicikala u tim situacijama i spoljna može lako da strada.
A ako znamo da sa umorom i pospanošću koncentracija pada, od presudnog je značaja za uspešno završen brevet, a pre svega za vašu ličnu bezbednost, da imate takva svetla sa kojima se veoma dobro vidi put ispred bicikla na dovoljnoj razdaljini da možete adekvatno reagovati kada primetite kakvu prepreku, rupu i slučno.
Dakle svetla moraju da vam osvetljavaju put u tolikoj meri da vam je skoro putpuno svejedno vozite li po noći ili ne.
Idealan izbor za to je sistem svetala sa savremenim led biciklističkim farom i dinamom u glavi prednjeg točka.
Prilično je pouzdan, svetlo ćete imati uvek bez obzira na uslove i temperaturu, ili na to da li ste napunuli baterije ili ste pak ipak zaboravili to da učinite (ili odmah stavili, ili bar poneli svežu rezervu baterija u dovoljnoj količini)
Takodje sa ovakvim sistemom postoji mogućnost i da pri vožnji punite/održavate baterije uređaja kao što su mobilni telefon, GPS i slično.
Takav sistem možda i košta u startu nešto više, ali svakako se isplati. Pametnije je da uštedite možda na nekom fensi detalju za bicikl,
a da za te novce uzmete dobra svetla.
A sistem sa dinamom čak i u biti nije uopšte, ili nije značajno teži od sistema lampe na baterije ako uzmemo da moramo poneti dovoljnu količinu istih da izguraju celu noć, ili par noći za redom, a bez šanse sa njihovim punjenjem na trasi.
Bici farovi predviđeni za dinamu poseduju takođe izuzetno prefinjenu optiku, što znači da veoma efektno iskorišćuju izvor svetla i usmeravaju
ga tačno tamo gde nam je i koliko potreban, a ne rasipaju ga sa strane, u vis, po jendecima i po granju ;)
To ne samo da će vašu vožnju učiniti prijatnijom i bezbednijom, nego takođe neće oslepljivati druge učesnike u saubraćaju, kao i vaše kolege koje voze pored vas, gde npr. nećete zaslepljivati kolegu ispred sebe preko ogledala na njegovom biciklu.
U pravilima randonerske vožnje se srećemo sa izrazom "nedovoljno osvetljenje". Zakon je što se toga tiče, prilično jednostavan: svelo mora biti vidljivo sa udaljenosti od najmanje 150m.
Razdaljinu od 150m vozač automobila kretajući se propisanom brzinom na putu van naselja pređe za nešto više od 6 sekundi.
Sasvim dovoljno vremena da se biciklista uoči, i adekvatno reaguje na njegovo prisustvo. To jeste ako je vozač putpuno svestan situacije na drumu, tojest ne igra se sa radio aparatom, ne drema, ne priča sa putnicima, ne gleda unazad, proverava statuse na fejsu preko telefona, ne priča telefonom, ne igra se sa navigacijom, etc etc.
Dakle imperativ je imati dobra, jaka, i pouzdana svetla. Svetla, i prednja i zadnja, moraju davati konstantno svetlo. Dakle nemojte koristiti treptuće modove svetala, pogotovo kada vozite u grupi jedan iza drugog. Treptuća svetla izuzetno iritiraju i zamaraju vaše kolege, kako iza vas, tako i ispred.
Ako ste pak sami na drumu, prebacivanjem na treptući mod svakako ćete efektnije skrenuti pažnju na svoje prisustvo,
ali takodje zapamtite da ostali učesnici tada mogu imati problema sa procenom odaljenosti do vas, kao i sa procenom brzine kojom se krećete.
Popularne silikonske lampice NISU adekvatno osvetljenje, stoga ni ne pokušavajte sa takvim izgovorom za svetlo da se pojavite na startu breveta :p
Razloga je više: obično se ne mogu precizno usmeriti(posebno zadnje, jer na zadnjem delu bicikla nemamo površinu koja paralelna sa povrsinom puta, niti onu koja je potupno uspravna), što u kombinaciji sa slabašnim svetlom koje daju nikako ne izlazi na dobro, tojest vidljivo.
Iste koriste malecne litijumske baterije tipa dugme, i veoma su podložne padu napona pri nižim temperaturama, naročito kada nisu potpuno sveže,
te na startu možda i izgledaju da su ok, a kada se uveče temperatura spusti, ode s njom i napon baterija... isto takođe važi i za alkalne baterije !
Punjive NiMH ili još bolje litijumske LiIon baterije su znatno bolje po tom pitanju.
Dakle silikonske lampice - ne nikako. Mogu poslužiti kao dodatno osvetljenje, kao back-up u slučaju kvara glavnog - da se dovučete do prve tačke gde možete popraviti glavno svetlo, ali nikako nije to svetlo s kojim ćete proći tehničku kontrolu na startu breveta !
I recenica "ja planiram da 200k završim dok je dan" nije izgovor za jadna svetla. Pravila su jasna: dan ili noć, morate imati adekvatna i ispravna svetla, stalno montirana na bicikl, a ne nošena u rancu. Ako ih nosite u rancu iz straha da negde usput ne odpadnu, to samo znači da nemate dovoljno dobra svetla, tojest da imaju loš sistem montaže i da am mogu i u mraku isto tako otpasti negde, a pitanje je veliko da li ćete ih tada pronaći, i da li će pad preživeti zdrava i čitava.
Šta je to dovoljno jako svetlo ? Takvo ćete lako prepoznati ukoliko kraičkom oka tokom vožnje bacite pogled iza sebe, i na asfaltu primetite crvenilo tog zadnjeg svetla.
Ne zaboravite takođe da vidljivost ne mora uvek biti savršena, može padati kiša, moze biti magle i izmaglice, prašine. Čak iako su možda najavljeni idealni uslovi za neki letnji brevet, negde u planini ili kotlini, lako ćete iz idealnih uslova odjednom upasti u lokalnu maglu ili izmaglicu,(a pogotovo za vreme, kao i pre i posle kiše) a tada vam svaka dodatna jačina svetla samo znači veliki plus za vašu vidljivost.
Lično i iz iskustva, kao zadnje baterijsko svetlo bih preporučio CatEye TL-LD 650, 630, ili starije verzije 610 i 600. Kvalitetna svetla, dovoljno jaka, kvalitetna plastika i sistem montaže. 20ak eura možda ne zvuči malo, ali svakako će vam trajati godinama, i svoj posao raditi verno i valjano.
Uz to koriste i standardni AAA tip baterije, te možete koristiti punjive NiMH baterije, a u slučaju potrebe lako ćete u prvoj boljoj trafici kupiti rezervne alkalne.
Postoje naravno i druga svetla dovoljno dobra, a za manje novaca. Što se jačine tiče posao će odlično raditi svako led svetlo sa više od 0.5W snage. A u zavisnosti od kvaliteta izrade trajaće duže ili kraće. Obično je kod najjeftinijih problematičan kvalitet i trajnost sistema montaže,
pa sa takvima budute spremni na takve mogućnosti - noseći mali kotur providnog selotejpa sa sobom! :) Možete istim i preventivno delovati.
Što se prednjih tiče, tu vam je bitno da vam svetlo osvetljava put. Za to je potrebno minimum, ali stvarno minimum 1W dioda i to sa fokusiranom optikom.
Svetla firme Smart od 1 i 3W nisu loša, koriste baterije klasicnog AAA ili još bolje AA formata, a nisu skupa.
Još bolje će vas služiti neko svetlo sa drumskom optikom, dakle takvom da je snop usmeren ne kružno, nego u četvrtastom snopu
tako da vam osvetljava put, tojest svo raspoloživo svetlo šalje tamo gde vam je zaista potrebno, a time em jamči ugodnu i bezbednu vožnju,
em je efikasno pa će vam baterije u suštini trajati dosta duže za istu količinu svetla koju dobijate tamo gde vam je potrebna.
Predstavnik te kategorije, a dostupan u našim prodavnicama, je recimo Sigma Smiliux - 15 lux-a svetla na drumu, 4xAA punjive baterije.
Ukoliko imate nešto više novca, a želite veoma dobro baterijsko svetlo, razmislite u nabavci B&M Ixon svetla.
Dobro ćete proći i sa klasičnom baterijskom lampom sa moćnom led diodom koje možete nabaviti sa popularnih "kineskih" online prodavnica puput dx.com, ili pak u bolje snabdevenoj "kineskoj prodavnici" u vašem gradu, ili od prodavaca na internet bici oglasima. Izrazito su popularni modeli za zoom-om gde uz nešto slabiju diodu (time i manju potrošnju) možete snop svetla zumirati tako da osvetljava samo put ispred vas,
i time spečiti nepotrebno rasipanje sa strane. Ova svetla koriste punjive LiIon ćelije, koje imaju prilčan kapacitet, i nemaju problema sa niskim temperaturama.
Jedno je sigurno: na svetlima ne treba štedeti. Možda se na dnevnim 200k brevetu i provučete sa sat-dva vožnje po mraku sa nekim neadekvatnim svetlima, ali sve duže od toga znači značajan broj sati vožnje po mraku.
Navigacija
Osnovni oblik, i jedini zvanični oblik navigacije na randoneu(brevetu) je Cue Sheet(kju šiiit). Našim rečima - putni list.
Putni list je sveta knjiga randonera na trasi. Čuvajte ga od vlage ili drugog načina oštećenja.
Čak i kada je topao letnji dan, suvo, ako cue sheet i/ili brevet karticu samo ubacite u zadnji džeš vašeg dresa,
vrlo brzo će se nakvasiti od znoja, iako možda dres na dodir nije vlažan uopšte. Papir upija vlagu, imajte to u vidu.
Oštećen i nečitljiv cue sheet može dovesti do skretanja staze, ili da prosto zalutate negde.
Oštećena brevet kartica može da znači nepriznavanje neke kontrole usled nečitkosti, ili jednostavne disfkvalifikacije zbog neurednog kartona.
Dakle i jedno i drugo, obavezno, ali OBAVEZNO uviti u foliju, u najlonsku kesu, štagod. A pogotovo ako planirate da istu držite u džepu.
Cue Sheet je jednostavan štampani tekst na parcetu papira formata A4, koji u tabeli sadrži osnovne navigacione podatke kao što su:
ukupna kilometraža (od starta breveta)
parcijalna kilometraža (od poslednjeg skretanja odnosno stavke u tabeli)
pravac - kratka informacija koja kaže šta vam je činiti na toj tački puta (D-desno, L-levo, P-pravo, KT-kontrolna tačka)
komentar/uputstvo - nešto opširnija informacija koja se tiče samog postupanja na datoj tački puta
Cue Sheet je svuda baziran na istom konceptu, pa čak i ako odete da vozite u Australiju, dobićete slično koncipiran Cue Sheet
sa manje, ili više grafičkih detalja, boja i slično, ali osnovna informacija će u suštini biti ista.
Uz putni list, naravno potreban vam je dobro podešen kilometar sat (ciklokompjuter, cajger, kako ko voli..) da bi ste, jelte, uopšte znali na kojoj tački puta se nalazite.
Kilometar sat je veoma bitna spravica u celoj priči, te ako vam on zakaže, a nemate drugog načina za utvrđivanje vaše pozicije, možete biti u ozbiljnom navigacionom problemu, tojest možete skrenuti sa trase, a to je nedozvoljeno pravlima, i može vam za prečice ili obilaske slediti vremenska kazna, ili čak diskvalifikacija.
Kilometraža trase se obično kalkuliše na osnovu softvera za pravljenje ruta (Google Maps, Ride With GPS i slični) te merenja ta mogu odstupati od realnih, ili prosto onih koje vam pokazuje vaš ciklokompjuter, ali odstupanja obično nisu veća od par desetina metara, a i zato je tu dodatna informacija u Cue Seet-u da vam bliže da opis skretanja (opisuje objekat, naziv ulice, natpis na putokazu i slično)
Kako se informacije tipa naptisi na putokazu mogu uočiti samo ako je pisac i lično bio na trasi i to zabeležio pri obilasku trase,
naša je praksa da se Cue Sheet, ukoliko je trasa nova i nepoznata od ranije, dobija tek pri obilasku trase dan ili dva pre samog održavanja breveta,
u skladu sa time će učesnicima i sama informacija biti dostupna tada, što možda ne ostavlja dovoljno vremena za upoznavanje i proučavanje putnog lista.
Svakako se obilazak trase može odraditi i dosta ranije, no kako se cela organizacija finansira iz sume uplaćene na ime startnine,
čim pre učesnici izvrše uplate startnine - tim pre će se organizator organizovati :)
Imajte u vidu da je i organizator čovek i randoner, koji možda i želi voziti taj brevet koji organizuje, i zaista poslednje što želi je da
dan pre breveta provede vozeći auto celi dan (ili dva) forsirajući kvačilo automobila pri svako malo zaustavljanju i izlaženju iz njega.
A onda na dan breveta ima istegnutu ili iziritiranu tetivu, pa mu nije do vožnje uopšte.
Zato ne čekajte poslednji momenat sa prijavom i uplatama :) ...
Ali dovoljno je unapred preko maping softvera upoznati se sa tokom trase, i sadržaj putnog lista će imati daleko više smisla kada već manje više znate kuda vodi trasa.
No, treba imati u vidu da nacrtano klikom miša po Google mapi ne mora uvek da se ispostavi kao moguće u stvarnosti,
te i tu inforrmaciju ne treba uzimati zdravo za gotovo (kao ni GPS trek trase) jer se na terenu može ispostaviti da neke sitnice nisu bas takve kakve izgledaju na mapi ili satelitskom snimku.
Zato je tu potreban obilazak trase neposredno pre održavanje breveta, da proveri stanje na terenu, i eventualno izvrši potrebne korekcije,
koje se tada nađu u putnom listu, ili na smaoj mapiranoj trasi i GPS treku ako za to bude vremena.
Dakle opet tu važi pravilo: što pre se prijavite i izvršite uplatu startnine, to će organizator pre obići trasu i proveriti mapirani GPS track,
i imaćete ga potpuno ispravnog i realnog na par dana pre starta breveta.
Kao dodatni detalj navigaciji koju u mnogome istu olakšava, može biti obeležavanje trase strelicama na putu. No postojanost istih nije uvek idealna,
može na putu biti i drugih oznaka pa može doći do zabune, tako da ni to ne treba uzimati zdravo za gotovo, pa se treba konsultovati u tom slučaju sa putnim listom, kao potvrdom da je to zaista to skretanje, a ne neko drugo, ili nečije drugo.
Bio sam na nekoliko breveta van naše zemlje, i takvo označavanje trase nigde nije postojalo, te se može i bez njega, verujte.
No ukoliko organizator odluči da ipak na taj način trasu danog breveta označi, bićete o tome obavešteni pre starta, ili na samom startu.
Sve to možda na prvi pogled zvuči strašno komplikovano, i sigurno mislite da ćete sigurno negde zalutati, ali ne brinite, zaista je jednostavno
ukoliko se držite unosa i kilometraže u putnom listu i pratite pređenu kilometražu na svom dobro podešenom kilometar satu.
Nakon dve godine organizovanja breveta kod nas, gde sam praveći, obilazeći i obeležavajući trase znao na pamet i nisam trebao putni list da mi kaže gde trebam da skrenem, otišao sam prvi put na brevet u stranoj zemlji, na potpuno stran teren, i istog sam se bojao - kaku ću li se ja tamo snaći samo sa parčetom papira i kilometar satom.
Trasu jesam nakratko video na internetu, ali nisam je zagledao u detalje jer ionako mi to ne bi mnogo pomoglo,
nego sam jednostavno na startu uzeo putni list u ruke, i pratio ga tačku po tačku, i nikakvih problema nisam imao, čak ni na nekom skoro skrivenom skretanju na koje su svi upozoravali, pa i sam organizator, da ga je lako promašiti.
Dakle moj savet bi bio pre svega: dobro podešen kilometar sat, i pratite putni list tačku po tačku. Ne čitajte više sledećih tačaka jer je verovatno da ćete ih za par minuta zaboraviti, ili pomešati, nego korak po korak. Pogledate koliko kilometara imate do sledećeg skretanja, tojest do sledeće stavke u putnom listu. Zapamtite tu kilometražu i samo čekate da ona naiđe na kilometar satu. Tu dosta može da pomogne km-sat koji ima sekundarni trip-counter koji se može resetovati nezavisno od onog glavnog-dnevnog (tzn. navigation trip) pa ga onda na svakom skretanju resetujete na nulu, i imate tačan prikaz koliko ste km prešli od poslednje tačke, tojest ne morate da preračunavate iz ukupne kilometraže breveta, odnosno da pratite ukupnu kilometražu, nego samo parcijalnu (od tačke do tačke) Takav način je jednostavniji i brži za "procesuiranje"
naročito kad vas već savladava umor. Takodje ukoliko km sat "laže" tojest nije dovoljno precizno podešen, pojaviće se odstupanja u odnosu na prikazanu u putnom listu kilometražu, i biće ona veća što dalje od startne tačke odmičete, pa je upravo zbog toga mnogo bolje osloniti se na parcijalnu kilometražu, jer tu sve i da je km-sat neprecizan, odstupanja će biti znatno manja jer je sama merena kilometraža znatno manja.
Naravno, GPS uređaj je super komforno rešenje, pratite trasu i ne mislite. Dok uređaj funkcioniše, to znači ;) Ukoliko odbije poslušnost,
dobro je imati i klasičam km-sat i putni list, pa se dalje snalaziti "ručno" ukoliko GPS zakaže :)
Pametni telefoni što se toga tiče umeju biti veoma nepouzdani, a ako nemate eksterno napajanje osim ako ste veoma brzi na 200k brevetu - praktično i beskorisni. I još možda nećete imati baterije da pozovete kakvu pmoć ako vam slučajno zatreba.
U slučaju da se prvenstveno oslanjate na Cue Sheet, GPS u telefonu može doći kao dobar backup ukoliko zalutate,
ili za brzu proveri da li ste i dalje na dobroj trasi. Dakle u tom slučaju se uključi samo po potrebi, i onda ako se telefonom ne igrate u medjuvremenu, ne bi trebalo biti problema sa trajanjem baterije u tom slučaju. Dakle nije loše ipak spremti mapu i snimiti gps track trase,
jer može vam biti od velike koristi ako zatreba. Smart telefoni takodje mogu biti korisni i za čuvanje rezervne, elektronske kopije Cue Sheet-a.
No ne zaboravite da se GPS trek ipak može razlikovati u odnosu na pravu stazu ukoliko je u međuvremenu došlo do nekih promena.
Ukoliko dođe do promena obično one nisu velike, i kada postoje svakako ćete najkasnije na startu o njima biti obavešteni.
Takodje je probematičan broj tačaka po treku koje uređaj podržava, pa ćete verovatno morati sirovi trek preuzet sa RideWithGPS-a da "smanjite"
tojest redukujete broj tačaka, što može dovesti do izvesnih nepreciznosti u prikazivanju treka na mapi, kao i prikazivanjem manje kilometraže od realne (jer skraćuje krivine sa smanjenim brojem tačaka)
Ukoliko poznajete teren, navigacija će vam svakako u velikoj meri biti olakšana, ali i tu oprezno, da se ne precenite, ili pomešate neki detalj
pa nastavite nekim vama logičnim putem ili skretanjem, misleći da znate trasu u detalje, a ispadne da je organizator ipak predvideo da se skrene ulicu ranije, jer je recimo u njoj bolji asfalt nego u onoj sledećoj :) Ili trasa skreće nelogičnom putanjom radi posete kontrolnoj tački, ili pak
tajnoj kontroli! koje su moguće bilo gde na trasi (obično na tačkama gde je moguće negde prečicom skratiti, ali nema pravila u suštini)
a nedostatak overe tajne kontrole znači diskfalifikaciju. Tajna, znači da neće biti najavljena, ali na samoj trasi takva kontrola će biti nekako obeležena, od znaka sa obaveštenjem, do prosto čoveka iz organizacije koji stoji pored puta u autu ili objektu, i skreće učesnike na kontrolu.
Dakle obratite pažnju ukoliko vam neko na trasi značajno maše, zove vas i slično, da to kojim slučajem nije tajni kontrolor a vi se zagledali u svoj prednji točak, ili kapljicu znoja na vrhu nosa ;)
Kontrola učesnika u smislu poštovanja pravila, je takođe moguća i iz vozila ili pak stacionarnog punkta, pa uvek i u svakom momentu poštujte sva pravila, jer nikad ne znate ko vas gleda. Npr. čovek u žbunju, ili u vozilu koje kao slučajno prolazi trasom, proverava da li učesnici imaju adekvatno osvetljenje, nose svetlo-odbojni prsulk kada je to propisano, i tome slično.
Ovu su samo neki od odgovora na često postavljana pitanja, a ako niste naišli na adekvatan odgovor na vaše, prosledite nam pitanje na email
pa ćemo se potruditi da damo kakav udgovor, i umetnemo ga ovde da ga i drugi vide :)
ukupna kilometraža (od starta breveta)
parcijalna kilometraža (od poslednjeg skretanja odnosno stavke u tabeli)
pravac - kratka informacija koja kaže šta vam je činiti na toj tački puta (D-desno, L-levo, P-pravo, KT-kontrolna tačka)
komentar/uputstvo - nešto opširnija informacija koja se tiče samog postupanja na datoj tački puta
Cue Sheet je svuda baziran na istom konceptu, pa čak i ako odete da vozite u Australiju, dobićete slično koncipiran Cue Sheet
sa manje, ili više grafičkih detalja, boja i slično, ali osnovna informacija će u suštini biti ista.
Uz putni list, naravno potreban vam je dobro podešen kilometar sat (ciklokompjuter, cajger, kako ko voli..) da bi ste, jelte, uopšte znali na kojoj tački puta se nalazite.
Kilometar sat je veoma bitna spravica u celoj priči, te ako vam on zakaže, a nemate drugog načina za utvrđivanje vaše pozicije, možete biti u ozbiljnom navigacionom problemu, tojest možete skrenuti sa trase, a to je nedozvoljeno pravlima, i može vam za prečice ili obilaske slediti vremenska kazna, ili čak diskvalifikacija.
Kilometraža trase se obično kalkuliše na osnovu softvera za pravljenje ruta (Google Maps, Ride With GPS i slični) te merenja ta mogu odstupati od realnih, ili prosto onih koje vam pokazuje vaš ciklokompjuter, ali odstupanja obično nisu veća od par desetina metara, a i zato je tu dodatna informacija u Cue Seet-u da vam bliže da opis skretanja (opisuje objekat, naziv ulice, natpis na putokazu i slično)
Kako se informacije tipa naptisi na putokazu mogu uočiti samo ako je pisac i lično bio na trasi i to zabeležio pri obilasku trase,
naša je praksa da se Cue Sheet, ukoliko je trasa nova i nepoznata od ranije, dobija tek pri obilasku trase dan ili dva pre samog održavanja breveta,
u skladu sa time će učesnicima i sama informacija biti dostupna tada, što možda ne ostavlja dovoljno vremena za upoznavanje i proučavanje putnog lista.
Svakako se obilazak trase može odraditi i dosta ranije, no kako se cela organizacija finansira iz sume uplaćene na ime startnine,
čim pre učesnici izvrše uplate startnine - tim pre će se organizator organizovati :)
Imajte u vidu da je i organizator čovek i randoner, koji možda i želi voziti taj brevet koji organizuje, i zaista poslednje što želi je da
dan pre breveta provede vozeći auto celi dan (ili dva) forsirajući kvačilo automobila pri svako malo zaustavljanju i izlaženju iz njega.
A onda na dan breveta ima istegnutu ili iziritiranu tetivu, pa mu nije do vožnje uopšte.
Zato ne čekajte poslednji momenat sa prijavom i uplatama :) ...
Ali dovoljno je unapred preko maping softvera upoznati se sa tokom trase, i sadržaj putnog lista će imati daleko više smisla kada već manje više znate kuda vodi trasa.
No, treba imati u vidu da nacrtano klikom miša po Google mapi ne mora uvek da se ispostavi kao moguće u stvarnosti,
te i tu inforrmaciju ne treba uzimati zdravo za gotovo (kao ni GPS trek trase) jer se na terenu može ispostaviti da neke sitnice nisu bas takve kakve izgledaju na mapi ili satelitskom snimku.
Zato je tu potreban obilazak trase neposredno pre održavanje breveta, da proveri stanje na terenu, i eventualno izvrši potrebne korekcije,
koje se tada nađu u putnom listu, ili na smaoj mapiranoj trasi i GPS treku ako za to bude vremena.
Dakle opet tu važi pravilo: što pre se prijavite i izvršite uplatu startnine, to će organizator pre obići trasu i proveriti mapirani GPS track,
i imaćete ga potpuno ispravnog i realnog na par dana pre starta breveta.
Kao dodatni detalj navigaciji koju u mnogome istu olakšava, može biti obeležavanje trase strelicama na putu. No postojanost istih nije uvek idealna,
može na putu biti i drugih oznaka pa može doći do zabune, tako da ni to ne treba uzimati zdravo za gotovo, pa se treba konsultovati u tom slučaju sa putnim listom, kao potvrdom da je to zaista to skretanje, a ne neko drugo, ili nečije drugo.
Bio sam na nekoliko breveta van naše zemlje, i takvo označavanje trase nigde nije postojalo, te se može i bez njega, verujte.
No ukoliko organizator odluči da ipak na taj način trasu danog breveta označi, bićete o tome obavešteni pre starta, ili na samom startu.
Sve to možda na prvi pogled zvuči strašno komplikovano, i sigurno mislite da ćete sigurno negde zalutati, ali ne brinite, zaista je jednostavno
ukoliko se držite unosa i kilometraže u putnom listu i pratite pređenu kilometražu na svom dobro podešenom kilometar satu.
Nakon dve godine organizovanja breveta kod nas, gde sam praveći, obilazeći i obeležavajući trase znao na pamet i nisam trebao putni list da mi kaže gde trebam da skrenem, otišao sam prvi put na brevet u stranoj zemlji, na potpuno stran teren, i istog sam se bojao - kaku ću li se ja tamo snaći samo sa parčetom papira i kilometar satom.
Trasu jesam nakratko video na internetu, ali nisam je zagledao u detalje jer ionako mi to ne bi mnogo pomoglo,
nego sam jednostavno na startu uzeo putni list u ruke, i pratio ga tačku po tačku, i nikakvih problema nisam imao, čak ni na nekom skoro skrivenom skretanju na koje su svi upozoravali, pa i sam organizator, da ga je lako promašiti.
Dakle moj savet bi bio pre svega: dobro podešen kilometar sat, i pratite putni list tačku po tačku. Ne čitajte više sledećih tačaka jer je verovatno da ćete ih za par minuta zaboraviti, ili pomešati, nego korak po korak. Pogledate koliko kilometara imate do sledećeg skretanja, tojest do sledeće stavke u putnom listu. Zapamtite tu kilometražu i samo čekate da ona naiđe na kilometar satu. Tu dosta može da pomogne km-sat koji ima sekundarni trip-counter koji se može resetovati nezavisno od onog glavnog-dnevnog (tzn. navigation trip) pa ga onda na svakom skretanju resetujete na nulu, i imate tačan prikaz koliko ste km prešli od poslednje tačke, tojest ne morate da preračunavate iz ukupne kilometraže breveta, odnosno da pratite ukupnu kilometražu, nego samo parcijalnu (od tačke do tačke) Takav način je jednostavniji i brži za "procesuiranje"
naročito kad vas već savladava umor. Takodje ukoliko km sat "laže" tojest nije dovoljno precizno podešen, pojaviće se odstupanja u odnosu na prikazanu u putnom listu kilometražu, i biće ona veća što dalje od startne tačke odmičete, pa je upravo zbog toga mnogo bolje osloniti se na parcijalnu kilometražu, jer tu sve i da je km-sat neprecizan, odstupanja će biti znatno manja jer je sama merena kilometraža znatno manja.
Naravno, GPS uređaj je super komforno rešenje, pratite trasu i ne mislite. Dok uređaj funkcioniše, to znači ;) Ukoliko odbije poslušnost,
dobro je imati i klasičam km-sat i putni list, pa se dalje snalaziti "ručno" ukoliko GPS zakaže :)
Pametni telefoni što se toga tiče umeju biti veoma nepouzdani, a ako nemate eksterno napajanje osim ako ste veoma brzi na 200k brevetu - praktično i beskorisni. I još možda nećete imati baterije da pozovete kakvu pmoć ako vam slučajno zatreba.
U slučaju da se prvenstveno oslanjate na Cue Sheet, GPS u telefonu može doći kao dobar backup ukoliko zalutate,
ili za brzu proveri da li ste i dalje na dobroj trasi. Dakle u tom slučaju se uključi samo po potrebi, i onda ako se telefonom ne igrate u medjuvremenu, ne bi trebalo biti problema sa trajanjem baterije u tom slučaju. Dakle nije loše ipak spremti mapu i snimiti gps track trase,
jer može vam biti od velike koristi ako zatreba. Smart telefoni takodje mogu biti korisni i za čuvanje rezervne, elektronske kopije Cue Sheet-a.
No ne zaboravite da se GPS trek ipak može razlikovati u odnosu na pravu stazu ukoliko je u međuvremenu došlo do nekih promena.
Ukoliko dođe do promena obično one nisu velike, i kada postoje svakako ćete najkasnije na startu o njima biti obavešteni.
Takodje je probematičan broj tačaka po treku koje uređaj podržava, pa ćete verovatno morati sirovi trek preuzet sa RideWithGPS-a da "smanjite"
tojest redukujete broj tačaka, što može dovesti do izvesnih nepreciznosti u prikazivanju treka na mapi, kao i prikazivanjem manje kilometraže od realne (jer skraćuje krivine sa smanjenim brojem tačaka)
Ukoliko poznajete teren, navigacija će vam svakako u velikoj meri biti olakšana, ali i tu oprezno, da se ne precenite, ili pomešate neki detalj
pa nastavite nekim vama logičnim putem ili skretanjem, misleći da znate trasu u detalje, a ispadne da je organizator ipak predvideo da se skrene ulicu ranije, jer je recimo u njoj bolji asfalt nego u onoj sledećoj :) Ili trasa skreće nelogičnom putanjom radi posete kontrolnoj tački, ili pak
tajnoj kontroli! koje su moguće bilo gde na trasi (obično na tačkama gde je moguće negde prečicom skratiti, ali nema pravila u suštini)
a nedostatak overe tajne kontrole znači diskfalifikaciju. Tajna, znači da neće biti najavljena, ali na samoj trasi takva kontrola će biti nekako obeležena, od znaka sa obaveštenjem, do prosto čoveka iz organizacije koji stoji pored puta u autu ili objektu, i skreće učesnike na kontrolu.
Dakle obratite pažnju ukoliko vam neko na trasi značajno maše, zove vas i slično, da to kojim slučajem nije tajni kontrolor a vi se zagledali u svoj prednji točak, ili kapljicu znoja na vrhu nosa ;)
Kontrola učesnika u smislu poštovanja pravila, je takođe moguća i iz vozila ili pak stacionarnog punkta, pa uvek i u svakom momentu poštujte sva pravila, jer nikad ne znate ko vas gleda. Npr. čovek u žbunju, ili u vozilu koje kao slučajno prolazi trasom, proverava da li učesnici imaju adekvatno osvetljenje, nose svetlo-odbojni prsulk kada je to propisano, i tome slično.
Ovu su samo neki od odgovora na često postavljana pitanja, a ako niste naišli na adekvatan odgovor na vaše, prosledite nam pitanje na email
pa ćemo se potruditi da damo kakav udgovor, i umetnemo ga ovde da ga i drugi vide :)
FlÈche Serbia
Šta je Flèche ?
Flèche [izgovor: fleš] francuska reč za strelu. Ime nastalo iz principa vožnje fleša, a to je da randoneri vozeći u timovima sa raznih strana voze,
i cilj im je završiti na zajedničkoj ciljnoj tački u isto vreme. Dakle kao strela koja završava u centru mete :)
Flèches Nationales, su godišnje randone vožnje u različitim regionima ili državama koje se održavaju u toku ranog proleća, na uskršnji vikend, ili vikend pre, gde timovi randonera voze ka zajedničkoj ciljnoj tački, a iz raznih startnih tačaka. Timovi voze u toku 24 časa, da bi izvezli najveću moguću dužinu trase (minimum 360km)
Nakon vožnje svi učesnici se sreću na jednom mestu i proslavljaju zajedno uspešnu vožnju, sve uz vino Portugizer ;)
Događaj datira iz 1947. godine kada je stvoren Flèche Vélocio, gde su timovi vozili ka zajedničkom Uskršnjem sletu randonera u Francuskoj Provansi.
Kao odgovor na rastuću popularnost događaja i zahteve francuskih i internacionalnih randonera koji su želeli da se nađu na lokacijama izvan Provanse,
Audax Club Parisien promoviše i homologira timske vožnje po uzoru na Fleche Velocio, dakle Fleche Nacionales, u Fancuskoj i širom sveta.
Svi ACP-sankcionisani Fleche događaji moraju biti sprovedeni u skladu sa pravilima Fleche Velocio-a. Tradicionalni datum događaja je Uskršnji vikend,
a za regione gde u to vreme može još uvek vladati zima i sneg, mogu oni biti održani i do kraja meseca Maja.
Odlike i vrednosti tradicionalnog Fleche Velocio cenjene su danas u randonera širom sveta: jačanje snažnog duha drugarstva, kroz nastojanje da u toku 24 časa postignu zajednički cilj i izazov, i na kraju okupljanje i druženje sa drugim kolegama randonerima iz regiona, a i šire.
Jedinstveno iskustvo kao neizostavni deo karijere jednog randonera ! A takođe i jedna od uslova za prestižne nagrade Randonneur 5000 i Randonneur 10000 !
Pravila:
Fleche Serbia je timska randonerska vožnja, verifikovana od strane Audax Club Parisien.
Vožnja i cilj su organizovani od strane Randonneurs Serbia.
Vožnja mora ispuniti sledeće uslove:
- Svaki tim je ograničen na broj članova od najmanje 3, a najviše 5 vozača. (vozila sa više vozača se računaju kao jedan član)
- Timovi voze non-stop u toku 24 časa, gde nijedna usputna pauza ne sme trajati duže od 2 sata.
- Svi članovi tima moraju zajedno izvesti celokupnu dužinu trase, a minimum 3 člana moraju stići na cilj da bi tim uspešno završio Fleche, i svakome od njih bio homologiran.
- Svaki tim kreira svoju rutu ka ciljnoj tački, sa uslovom od najmanje 360km pređenih u toku 24 časa
Glavni ciljevi Fleša su:
- Jačanje timskog duha kroz zajedničku vožnju i trening
- Izvesti najveću moguću distancu za 24 časa, uprkos ograničenoj spremi i datim vremenskim uslovima
- Zajednički sastanak randonera na jednom simboličnom mestu, uz druženje i razmenu iskustava i anegdota, uz prigodan obrok i piće.
O vozačima:
Fleche Serbia je otvoren za sve domaće i inostrane učesnike, bez obzira na eventualne klubske afilijacije.
Individualne vožnje nisu dozvoljene.
Fleche Serbia mora biti vožen timski.
Jedan od članova tima biće oređen za kapitena tima, i on će biti jedini koji u ime time komunicira sa organizatorom.
Kapiten se mora starati da svi članovi tima u svako doba poštuju sva pravila, ali nema "vlast" nad članovima tima u toku vožnje (svi su tu dobrovoljno)
Svaka forma vozila pogonjenog isključivo ljudskom snagom je dozvoljena.
Vozilo mora biti u skladu sa važećim zakonima i propisima koji važe na terenu R.Srbije, odnosno teritorija država kojima eventualno vodi planirana trasa.
Svaki vozač tima mora poštovati lokalne zakone i propise koji se tiču pravila ponašanja u saobraćaju.
Svaki učesnik učestvuje sopstvenu odgovornost, i kao redovan učesnik u saobraćaju.
Svaki maloletni učesnik dužan je uz prijavu priložiti i pisanu izjavu roditelja/staratelja sa overenim potpisom od ovlaštenog organa,
u kojoj izjavljuje da snosi punu odgovornost za učestvovanje maloletne osobe u događaju.
Nakon registracije, učesnici će dobiti brevet kartice, koje služe za verifikaciju kontrola kao dokaz poštovanja zacrtane trase.
Svaki član tima za vreme vožnje mora imati u ličnom posedu brevet karticu, i postarati se da se ista pravilno overi na svakoj od kontorla.
Dužnosti vozača:
Fleche Serbia nije trka, iako timovi međusobno konkurišu sa ciljem što više izvezenih kilometara. Svaki učesnik smatra se individualnim učesnikom u saobraćaju u skladu sa lokalnim propisima, i mora poštovati sva saobraćajna pravila i signale. Randonneurs Serbia i Audax Club Parisien ne snose nikakvu odgovornost za eventualne nezgode nastale u toku vožnje.
Timovi biraju i određuju trasu koja će ih dovesti do zajedničkog, od strane organizatora određenim, cilja.
Kapiten tima uz prijavu mora organizatoru poslati detaljan predlog trase, kao i planirane satnice(vremena prispeća na prolazne kontorlne tačke)
Izvežena distanca računa se na bazi najkraćeg puta između dve kontrolne tačke koja se može utvrditi online softverom za mapiranje Ride With GPS.
Nikakve devijacije izvan planirane trase, niti prečice, nisu dozvoljene.
Za vreme trajanja vožnje svaki učesnik mora biti u posedu svoje brevet kartice, kao i osigurati da je na istoj pravilno ispunjeno i overeno vreme starta,
vreme prispeća na kontrolne tačke, i vreme prispeća na cilj. Vreme mora sadržati datum, sat i minut.
Nedostajuća ili nepravilna overa kartice, nedostajuće vreme overe kontrola, ili gubitak brevet kartice rezultiraće diskvalifikacijom tima.
Svaki član tima za vreme trajanja vožnje mora imati na ramu bicikla pričvršćen i vidno istaknut startni broj, radi identifikacije tima i članova tima na trasi,
a u svrhu kontorle poštovanja pravila od strane tajnih kontrolora.
Nepoštovanje ovog pravila rezultiraće diskvalifikacijom tima.
Tim mora startovati sa tačke deklarisane u podnetom planu puta.
Tim obavezno mora startovati u ranije deklarisano vreme starta.
Ukoliko sa istog mesta, i istom trasom vozi više timova, moraće startovati sa minimum 1h razmaka, te će biti dozvoljeno drugo vreme starta u skladu sa tim.
U svom planu puta, svaki tim mora naznačiti planiranu ciljnu tačku(ne mora ona biti tačno na mestu sastanka timova određenog od strane organizatora)
Ta planirana ciljna tačka nije obavezujuća, jer cilj Fleša je ne po svaku cenu stići na određenu tačku, nego voziti u toku 24h u pravcu mesta sastanka svih timova. Stvarna ciljna tačka biće najbliže mesto ili objekat gde članovi tima mogu overiti brevet karticu kada istekne 24h od starta.
Tim će biti homologiran ukoliko je izvezena planirana kilometraža, plus/minus 20% od te planirane kilometraže, uz apsolutni minimum od 360km, bez obzira na stvarnu tačku na koju su pristigli po isteku 24h.
Različiti timovi nesmeju voziti zajedno. Ukoliko nekoliko timova koriste istu polaznu tačku i istu rutu, mora jedna u odnosu na drugi startovati sa minimum 1h razlike.
Ukoliko u toku vožnje jedan tim sustigne drugi, mogu jedni druge preticati, ali bez međusobnog "kontakta",
ne sme se ni na kratko voziti u zavetrini tima ispred, ili nekoga od članova drugog tima.
Timovi moraju overiti lokaciju i vreme starta, kao i svaku kontrolnu tačku, overiti u objektu uz pečat i podpis (trgovina, benzinska stanica, ugostiteljski objekat, etc) Ukoliko to ne bude moguće, vreme kontrole će učesnik sam upisati u karticu i uz to pružiti dokaz o lokaciji i vremenu, u vidu fiskalnog isečka za kupljenu robu, i uz grupnu fotografiju celokupnog tima sa sve biciklima na kojoj je moguće identifikovati kontrolno mesto i njegovu lokaciju, ili u izostanku objekta može to biti i saobraćajni znak sa nazivom mesta koji se može na toj zajedničkoj fotografiji identifikovati. Fotografije OBAVEZNO moraju sadržati informaciju o datumu i vremenu nastanka fotografije(exif data, file creation data, etc.)
Po isteku 22. sata, i po isteku 24h, tačno vreme i lokacija moraju biti ubeleženi na svaku brevet karticu, i potvrđeni u najbližem mestu koje se može identifikovati(na gore opisan način)
Minimum od 25 kilmetara mora biti izvezen između te dve lokacije, za tih 2 sata.
Kod planiranja trase i kontrola, najprakticnije je predzadnju kontrolu staviti na tih 22h, a zadnju na 24h (na samom mestu sastanka, ili negde u blizii)
Nije neophodno da timovi stignu na planiranu ciljnu tačku, niti je neophodno da ukoliko do nje dođu da tamo i ostanu, već će nakon isteka 24h biti verifikovana lokacija do koje su stigli, uz poštovanje tih minimum pređenih 25km između 22. i 24. sata.
Kako je cilj Fleche Serbia da se izveze što duža trasa u 24h, timovi moraju voziti do isteka tog vremena. Ukoliko u momentu isteka 24. sata,
ne mogu naći načina da verifikuju cilj na toj tački, moraju voziti dalje do prvog mesta/objekta u kom je to moguće obaviti, i u mesto predviđeno za overu ciljne kontrole moraju upisati izvezenu kilometražu u momentu isteka 24h (a ne kilometražu samog mesta overe)
Na primer: tim startuje u 18:00 u Petak. Kartice moraju biti overene nakon isteka 22. sata (Subota, 16:00) i zatim najmanje 25km dalje overena po siteku 24. sata (Subota, 18:00)
Kartica i kontrolna tačka se može overiti u prvom sledećem mestu ili objektu, iako je ono možda drugačije od mesta planiranog u rasporedu vožnje.
18:00 je, i prešli ste 420 kilometara, ali ste usred ničega, 10km daleko od sledećeg naselja. Morate voziti do tog sledećeg mesta, tamo overiti karticu i upisati u polju ciljne kontrole "420km @24h"
Tim će biti homologiran ukoliko je izvezena kilometraža u toleranciji plus/minus 20% od prijavljene planirane kilometraže.(minimum 360km)
Na primer: prijavili ste rutu od 450km, i morate izvesti za 24h između 360 i 540 kilometara.
Nikakva prateća vozila i pomoć na trasi od strane pretaćeg vozila nisu dozvoljeni, osim na predviđenim kontrolnim tačkama.
Ukoliko planirate imati prateće vozilo koje će vas čekati na kontrolnim tačkama i pružati logističku podršku na tim mestima,
morate ga unapred prijaviti organizatoru.
Na trasi nije dozvoljena pomoć trećih lica (ne računajući usluge jednako i javno dostupne svima, poput bicikl servisa, prodavnice delova, etc)
Ni na jednoj tački trase se ne sme zadržati duže od 2h.
Sva ostala, uobičajena pravila randonerske vožnje se primenjuju (dakle pravila vožnje u noćnim uslovima i uslovima smanjene vidljivosti, etc)
a svaki tim koji ne bude poštovao ta pravila biće automatski diskvalifikovan.
Organizacija može(i hoće) imati na trasama timova postavljene tajne kontrolore, koji će eventualne neregularnosti ubeležiti,
a svaka može rezultirati diskvalifikacijom tima. Kontrolor neće biti posebno obeležen, niti će svoje prisustvo otrkiti timu, niti će ih opomenuti u slučaju da krše pravila.
Ukoliko iz nekog razloga dođe do promene sastava tima (npr. u slučaju bolesti nekog od članova, ili druge sprečenosti, etc.) organizator se o tome mora obavestiti pre starta.
Dakle moguće je da unapred prijavljenog člana tima, ukoliko je sprečen da učestvuje - zameni neko drugi.